מטבעות דיגיטליים – הסבר

במטבעות דיגיטליים  הרעיון העיקרי הוא להביא לשינוי בכלכלה ולשחרר את הצורך בצד שלישי (הבנקים) בעזרת טכנולוגיה ייחודית. מדובר למעשה במטבעות וירטואליים שניתן להשתמש בהם באמצעים הדיגיטאליים השונים לביצוע תשלומים, כגון: אינטרנט, כרטיסי אשראי וכד’…

מטבעות דיגיטליים הסבר

ככלל, המטבעות הדיגיטליים נקראים גם “קריפטו” או “וירטואליים”, כאשר בשפה העברית הם נקראים “מטבעות מבוזרים”. במקור, ביטקוין היה זה שהתחיל ראשון בשימוש בטכנולוגיה זו ועם הזמן, הצטרפו לשימוש זה גם אחרים. המושגים “מטבע דיגיטאלי” ו “מטבע קריפטו” הינם נרדפים, שכן, רוב המטבעות הדיגיטאליים הינם מוצפנים ובכדי להגיע אליהם, נדרשת הקלדת סיסמא וקוד מתאים.

הצטרפו לקהילת עולם הקריפטו >>

האם אפשר לראות את המטבעות הדיגיטליים?

לא ניתן לראות את המטבעות הדיגיטאליים, שכן הם קיימים באמצעים הדיגיטאליים, כגון: במחשב, בצורה של קובץ. בקבצים כאלה קיימים תיאורים של כמות הכסף שנמצאת בו, בהתאם לסוג הכסף ולערך של המטבע.

יתרונות במטבעות דיגיטליים

  1. סחר במטבעות דיגיטאליים מתאפשר בין אנשים שונים, שנמצאים במיקומים שונים וכמו כן, כל אדם רשאי לסחור בהם, ללא קשר לדתו, למדינתו או לאמונתו.
  2. המידע הקשור למטבעות דיגיטאליים הינו גלוי וכך כל אדם יכול לקבל שיקוף בנוגע לפעילות שביצע במטבעות אלה.
  3. מטבעות דיגיטאליים אינם נשלטים ע”י גופים שונים, כגון: בנקים או חברות אשראי, אלא הם נחשבים למטבעות חופשיים שמונעים ע”י המשתמשים בהם.
  4. אופן השימוש במטבעות דיגיטאליים הינו קל ונוח.
  5. העמלות הנדרשות, בגין ביצוע תשלומים במטבעות דיגיטאליים, הינן נמוכות מאוד.
  6. את הסחר במטבעות דיגיטאליים כל אדם יכול לבצע מכ מקום בעולם.
  7. באמצעות טכנולוגיות מתקדמות, ניתן להמיר מטבעות דיגיטאליים באופן פשוט.
  8. קיימת הצפנה גבוהה מאוד של המטבעות הדיגיטאליים.
  9. מטבעות דיגיטאליים הינם תנודתיים יותר מאשר מטבעות רגילים ולפיכך, קיים פוטנציאל לקבלת תשואה גבוהה מהמסחר בהם.

מה זה קריפטו ?

המושג “קריפטו” מגיעה מהמילה קריפטוגרפיים, שמתייחסת למטבעות מוצפנים, אשר ערכם והאבטחה שלהם מיוצרת ע”י המשתמשים בהם.

מדריך וידאו איך עובדים מטבעות קריפטוגרפיים:

ביטקוין

ביטקוין הינו המטבע הדיגיטלי הראשון שנוצר ובהיותו כזה, אין לו קיום פיזי, אלא ניתן לראותו במחשבים ובארנקים דיגיטליים, הקיימים ברשתות האינטרנט.

הביטקוין הינו מטבע מבוזר ואינו כפוף לגוף פיננסי מסוים, אלא הוא נוצר ע”י קידוד ואבטחה, כך שהביקוש וההיצע שלו נקבעים ע”י המשתמשים בו.

ככלל, ביצוע העברות ביטקוין כרוך בתשלום שיכול להגיע ל כ 1% מסכומה של העסקה. אולם, ישנן דרכים שונות שבאמצעותן, גובהן של העלויות עשוי לרדת עד לכדי אחוזים קטנים מגובהה של העסקה.

על אף שהביטקוין היה המטבע הדיגיטאלי הראשון שבו התחילו לסחור, כיום קיימים מטבעות דיגיטאליים נוספים, כגון: ריפל, אתריום וביננס, שבהם משתמשים בסחר דיגיטאלי.

מטבע דיגיטאלי ביטקוין

יצירת מטבעות דיגיטליים חדשים

אם בעבר היו מעט מאוד מטבעות דיגיטאליים, כיום, נוצרים מטבעות דיגיטאליים חדשים מדי יום.יחד עם זאת, לא כל המטבעות הדיגיטאליים החדשים שנוצרים בהכרח ישרדו, שכן, מאחר ומדובר בשוק פתוח.

תתכן הטלת הגבלות על השימוש במטבעות מסוימים והדבר עשוי לגרום למטבעות דיגיטאליים להיפגע מכך ולא לשרוד. מעבר לכך, במטבעות דיגיטאליים חדשים לא תמיד קיים ידע בנוגע לאבטחה שלהם ולפיכך, לפריצה של האקרים, שעשויה לגרום לפגיעה במטבעות.

יחד עם זאת, לא כל מטבע דיגיטאלי חדש בהכרח לא ישרוד לטווח ארוך, אך יש ללמוד את תחום הסחר במטבעות דיגיטאליים באופן נכון, בכדי להבין כיצד לסחור במטבעות דיגיטאליים ואיך לבצע זאת.

האם ההשקעה במטבעות דיגיטליים מחייבת במס בגין הרווחים?

על אף שמטבעות דיגיטאליים אינם מהווים מטבעות רגילים, יש להתייחס לשימוש בהם כאל פעילות במניות.

מאחר ופעילות במניות מחויבת בתשלום מס, גם פעילות במטבעות דיגיטאליים מחויבת במס, בגין קבלת תשואות כתוצאה ממנה.

יחד עם זאת, ישנם אנשים המשתמשים במטבעות דיגיטאליים שלא למטרת סחר וקבלת רווחים, אלא למטרת שימושים שוטפים, כגון: ביצוע רכישות של מוצרים ועבור פעילות מסוג זה, לא נדרש תשלום של מס.

אמנם לא קיימת חקיקה בנושא של חיוב במס (במצבים של קבלת רווחים ממסחר במטבעות וירטואליים), אך צפויות התפתחויות חדשות בנוגע לכך.

למה משמשים מטבעות דיגיטליים?

ככלל, מטבעות דיגיטאליים משמשים הן לקנייה והן להשקעה. בדומה לבורסה ולשוק ההון, במטבעות דיגיטאליים ניתן להשקיע לטווח ארוך וכמו כן, גם במסחר יומי.

את ההשקעה ניתן לבזר במבעות דיגיטאליים שונים, שכן, יתכן ומטבעות מסוימים יביאו לתשואות טובות, בעוד שמטבעות אחרים יביאו לתשואות פחות טובות.

ההשקעה במטבעות דיגיטאליים מיועדת לאנשים המחפשים השקעה פאסיבית. מאחר וקיים גם סיכון (מלבד הסיכוי) בהשקעה במטבעות דיגיטאליים, ההמלצה היא להתשמש בסכום כסף פנוי ולא בכסף שהגיע ע”י הלוואה וכד’. 

כיצד ניתן לשמור על מטבעות דיגיטליים ?

בכדי לשמור על מטבעות דיגיטאליים, נדרשת הצפנה מתוחכמת שלהם. הדבר מתאפשר באמצעות קובץ, שבו נשמרים המטבעות הדיגיטאליים והמידע הנוגע אליה.

כדי ליצור קבצים המשמשים לשמירת המטבעות הדיגיטאליים, יש להשתמש בשרשרת בלוקים (בלוקצ’יין) שמורכבת משכבות של מידע, כך שכאשר מתבצעת עסקה במטבעות דיגיטאליים, היא מקושרת לעסקה קודמת ובאופן זה, נוצרות תנועות כספיות ברצף.

מה זה בלוקצ'יין ?

בבלוקצ’יין הכוונה לבלוק מידע שבו נמצא המידע הנוגע לעסקאות שבוצעו ע”י מטבעות ביטקוין. מדובר בשרשרת של כמה עסקאות שבוצעו ע”י הביטקוין, כך שכל פעולה ו/או מידע שבוצעה בהם נרשמת בבלוק אחר.

להרחבה כדאי לקרוא >> מה זה בלוקצ’יין ואיך זה עובד?

רוצים לחזור לנושא ספציפי ?

מלאו פרטים וקבלו טיפים וחדשות לפני כולם !