מה זה בלוקצ’יין ?

בלוקצ׳יין ( Blockchain  “שרשרת בלוקים) הינה טכנולוגיה המאפשרת טרנזקציות עסקיות בצורה מאובטחת ללא צורך בגורם מנהל צד ג’.
המהפכה הדיגיטלית שהרעידה את העולם הפיננסי, העסקי, עולם ההייטק ועולם הטכנולוגיה.

נדמה שפנינו מועדות לכיוון שינוי משמעותי בעולם באמצעות טכנולוגיה זו המאפשרת להוציא לפועל חוזים מורכבים בקלות ביעילות ובצורה מבוזרת.

החלפת הגורם המנהל מתבצעת על ידי “בלוקים” אשר נוצרים ומתעדים כל תנועה (טרנזקציה) בין המשתמשים בשרשרת ע”י רשת תקשורת מבוססת שיתוף (P2P).

מה ניתן לעשות באמצעות טכנולוגיית בלוקצ'יין ?

ניתן לייצר שווקים חדשים, להסיר כל מחסום בירוקרטי וניהולי, ישנה אפשרות לוותר על מתווכים בין עסקאות, תמיכה בהגברת הפרטיות וחיבור באופן ישיר בין עסקים, מדינות ואנשים.

הצלחתם להבין מדוע ה- hype כה גדול ?
מומחים טוענים כי הבלוקצ׳יין יוביל למהפכה אמיתית בתחום הפיננסי והעסקי.

הטכנולוגיה פותחה לכאורה על-ידי מתכנת יפני, סטושי נקמוטו. יחד עם זאת, לא ניתן לדעת אם מדובר באדם אחד העומד מאחורי אותה הטכנולוגיה, או שמא מדובר בקבוצה של אנשים העומדים מאחורי שם אחד ובוחרים להשאר תחת עילום שם.

כך או כך, בלוקצ׳יין פותחה כתשתית טכנולוגית בטוחה למטבע הדיגיטלי, ביטקויין רק בשנתיים האחרונות, גופים עסקיים ופיננסיים הבינו והחלו לחקור טכנולוגיה זו ובדקו כיצד היא ניתנת לייעול וליישום על מנת לחסוך עמלות ועלויות לוגיסטיות במערכות גדולות.

הסבר מה זה בלוקצ'יין
בלוקציין | Blockchain

מספרים רבותיי, מספרים:

  • 2008 – השנה בה פורסמו לראשונה המושגים block, chain.
  • 15 מיליון – משתמשים בעלי ארנק מבוסס בלוקצ׳יין.
  • 0.5% – מהאנשים כיום בעולם, מתבססים על הבלוקצ׳יין.
  • 1000 – הקצאת עובדים בחברת IBM על מנת עיסוק בפרוייקטים IOT המבוססים על בלוקצ׳יין+ השקעה של כ-200 מיליון דולר.
  • 1324– סך המטבעות הקריפטוגרפיים (כדוגמת איתריום, ביטקויין וכ׳ו) הקיימים בזו העת.
  • 194,993– העסקה הגדולה ביותר בביטקויין, סך המטבעות שהועברו.

בלוקצ׳יין הפכה לאחד הגורמים המשמעותיים הן אצל יזמים והן אצל תאגידים. בעצם, ניתן להשתמש בה בייעול תהליכים, לפעול ללא ניהול וללא פיקוח של פרט מרכזי, אשר גובה עמלה גבוהה. בלוקצ׳יין טומנת בחובה הסכמה של כל הגורמים אשר לוקחים בה חלק, היא מתפקדת כמסד נתונים מבוזר. בעקבות כך, נוצר אצל משתמשי בלוקצ׳יין ספר חשבונות כללי אשר שמור במחשבם הפרטי.

ויטליק בוטרין מסביר מה זה בלוקצ'יין
הצטרפו לקהילת עולם הקריפטו >>

מה עומד מאחורי הבלוקצ׳יין ?

הבלוקצ׳יין הנה תפיסה טכנולוגית חסרת תקדים, חדשנית ועתידנית, כאשר מאחוריה ישנה מערכת המאפשרת לבצע פעילות עסקית באינטרנט, ללא גורמים מתווכים, ללא פיקוח וללא ניהול של ישות מסויימת.

למשל, ניתנת העברת כספים בין קולגה לקולגה, ללא פיקוח או לחילופין ללא ניהול של גורמים חיצוניים.

הטכנולוגיה והפעילות העסקית מבצעת תחליף לתפקידו של הבנק, כיוון שעד היום, הבנקים היו אחראיים על פיקוח של העברות כספים והם ערבו לערכם של השטרות והמטבעות הפיזיים. בפלטפורמת P2P (קולגה לקולגה), כפי שציינו קודם לכן, אין שום גורם חיצוני המהווה פיקוח על הפעילות העסקית.

שרשרת בלוקצ'יין מדריך

למעשה, בבלוקצ׳יין הרישום הדיגיטלי כולל מידע שונה על העברות כספים אשר בוצעו מן החשבונות, או מידע על חשבונות המשתמשים. כך המידע מונגש בשקיפות מלאה לכל משתמש אחר ובתוך הבלוקצ׳יין נשמרת בהצפנה פרטיותם וזהותם של משתמשיה- בעצם זהו הבסיס האיתן מאחוריי טכנולוגיה זו.

איך המידע נשמר וכיצד רמת האבטחה נכון להיום ?

בבלוקים, לא ניתן לשנות מידע השמור בהם.ישנה הצפנה למידע ברמה אבסולוטית אשר מאוחסן בבלוק. לא ניתן לשנות מידע קיים כיוון שכל בלוק מתקשר בצורה מתמטית לבלוק שקדם לו, כך ניתן לקבל תוצאות אבטחה גבוהות יותר ולהקטין את הסיכוי להונאות ולתרמיות. בעצם, כל בלוק ננעל תוך פרק זמן שנקבע, למשל, במטבע המבוזר, ביטקויין, הפעולה נמשכת 10 דקות.

לאחר שהמידע ננעל, הבלוק מצטרף לשרשרת הבלוקים, והמערכת בצורה אוטומטית, מייצרת עבורו חתימה דיגיטלית, שמקור החתימה הנו בבלוק הקודם.
כאן ניתן לראות את רמת האבטחה הגבוהה, לדוגמא, אם ישנו משתמש המנסה לשנות מידע מסויים אשר שמור בבלוקים שקדמו לאותו בלוק, הפרט יקבל תוצאה אחרת ופעולתו לא תתקבל. לכן מערכת זו נחשבת לאחת מהמערכות בעלות ההגנה והאבטחה הגבוהות ביותר.

כמעט ובלתי ניתן לשנות, או לחילופין לזייף מידע הקיים בשרשרת הבלוקים.
באמצעות הבלוקצ׳יין לכל משתמשיה יש גישה לנתונים, אך אין להם את היכולת לשלוט, לשנות או לפרוץ את המידע השמור. לכן, אין צורך בגורם שלישי ש״אמור״ לפקח על העברת מטבעות מבוזרים בין ארנקים דיגיטליים. כך, נקצר זמן, נחסוך בעמלות ונייעל את טובת כלל משתמשי בלוקצ׳יין.

מדריך הסבר וידאו מה זה בלוקצ'יין ?

בנקים וגופים פיננסיים אחרים מנצלים את ההזדמנות

לאחרונה, גופים פיננסים ובנקים החלו לחקור האם טכנולוגיית הבלוקצ׳יין יכולה לסייע להם, יחד עם זאת ניתן להבין מדוע גופים אלו ובנקים חוששים מן הבלוקצ׳יין.
במהלך חקירתם, הם הבינו שניתן לבצע העברות כספיות בין בנקים לבין מדינות שונות ללא טכנולוגיית SWIFT (אשר פעולה בסיסית בתוכה של העברת כספים אורכת כ-3 ימים + תיווך בעמלה גבוהה).

בבלוקצ׳יין העברות כספים מתבצעות בשניות בלבד ואין צורך בתיווך, כמובן שבשל כך, אין עמלה הנגבית מן הלקוח.

אז מה לגבי שוק הבלוקצ׳יין ?

נראה כי השוק צומח בקצב מהיר, חברות סטארט-אפ מפתחות תוכנות ואפליקציות המבוססות על טכנולוגייה זו.מערך זה גורם לחברות לגייס את ההון בעצמן באמצעות הנפקת מטבעות קריפטוגרפיים.

להבדיל מן השיטות המקובלות שהיו עד כה- תלות בהון מקרנות ייעודיות, או באמצעות ICO, פלטפורמות לגיוס מימון המונים.

בסופו של דבר : טכנולוגיה זו הפתיעה ביעילותה ועל כן אומצה על-ידי גופים שמרניים ומוסדיים. הטכנולוגיה הזו צפויה להוביל למהפך בעולם הפיננסי ולשנות את הדרכים המקובלות הרבה מעבר לשימוש במטבעות הדיגיטליים.

לא רק עסקאות בין לקוחות בחברות גדולות

טכנולוגיית בלוקצ׳׳ין מונה אפשרויות רבות לשימוש בה, כגון, תשלומים לאמנים עקב שימוש ביצירותיהם, ניהול זכויות יוצרים, ייעול ושיפור שרשרת הייצור במפעלים, סחר בינלאומי בחפצי אמנות ואף ביהלומים, אפשרות של הצבעות אלקטרוניות, מכירה והשכרה של פריטים ללא צורך במתווך, השכרת דירות לתיירים באופן חופשי וללא צורך בפלטפורמות ייעודיות כמו airbnb, במכירת חבילות נופש לא יהיה צורך בקיצוץ עמלות סוכנים וכ׳ו.

מגוון האפשרויות לשימושים האפשריים בבלוקצ׳יין נדמה כאינסופי. ישנן חברות סטארט-אפ וגופים פיננסיים אשר חוקרים את הטכנולוגיה לעומקה על מנת להבין ניתן לנצל אותה עד תום ובכך לשפר את חווית השירות ללקוחות. כיום, חברת מייקרוסופט ובנק הפועלים משתפים פעולה כדי להקים ולקיים פלטפורמה המבצעת ערבויות דיגיטליות ללקוחות פרטיים ועסקיים. המערכת, כמובן, מבוססת על הבלוקצ׳יין פועלת למען ייעול הזמן, כך שאין צורך להגיע באופן פיזי לבנק כדי לקבל את הערבויות הנדרשות.

גם בתוך המערכת הפיננסית נראה שהבלוקצ׳יין תופס תאוצה מירבית. יש צורך בשיפור השירות ללקוח, בחסכון עלויות וברצון ליצור יתרון עסקי על פני חברות מתחרות.

רון צרפתי - מיסוי והתמודדות עם הבנקים

לא רק מטבעות דיגיטליים

המטבע הדיגיטלי, ביטקויין הוא המוכר ביותר בטכנולוגיית בלוקצ׳יין. בסופו של דבר, רב המטבעות הדיגיטליים מתבססים על טכנולוגיה דומה וביטקויין הוא המטבע השכיח. לא ניתן להתעלם מהעובדה שהוא הוביל לאחת המהפכות בעולם הפיננסי ומתבצר בעמדתו המרכזית בטכנולוגיית הבלוקצ׳יין.

כיוון שהטכנולוגיה הנה יעילה יותר, תאגידים רואים בה עזר ומבצעים בה נסיונות ראשוניים בניסיון להקטין עמלות, למנוע טעויות, לייעל תהליכים, לייעל את שירות הלקוחות וכמובן לשפר את הביצועים בצורה משמעותית.

מערכות בלוקצ׳יין החלו להוות חלק נכבד בעולם הסחר הבינלאומי על מנת ליצור יעילות והשפעה בין כל הגורמים המעורבים. כך, במקום להשתמש בהנפקת שטר מטען על מנת לשנע סחורות בין חברות ומדינות, ניתן לחסוך בנייר וזאת כיוון ששטר המטען הוא אחד, משותף לכולם – משותף לבנקים, לחברת ההובלה הימית, לעמיל מכס, לרשויות המס במדינות, ליצואן וליבואן.

רוצים לחזור לנושא ספציפי ?

למכירה / קניית מטבעות מלאו פרטים ונחזור אליכם

מלאו פרטים וקבלו טיפים וחדשות לפני כולם !