קרדאנו – ADA סקירה מלאה

קרדאנו ADA הינו פלטפורמה מבוססת על הבלוקצ’יין (Blockchain), בעצם, הקרדאנו הינו מטבע קריפטוגרפי מבוזר. קרדאנו משמש כפלטפורמה לאפליקציות מבוזרות ולפיתוחם של חוזים חכמים. מאחורי פיתוח הקרדאנו עומדים שורה של מומחים להנדסה ומחקר.

ביקורת קרדאנו סקירה מלאה

62 מיליון דולר היה הסכום שגייסו משקיעי קרדאנו דרך הנפקת טוקן ראשונית.
נכון לעכשיו, 45 מיליארד שהם 69% מסך המטבעות נמצאים בסירקולציה, משמע, כ-31.1 מיליארד.

כל מטבע המצטרף לסירקולוציה עובר דרך יצירת בלוקים של Stakefolders, כמובן בהתאם לאלגוריתם Pos. ישנה הקבלה לתהליך הכרייה (Mining) של מטבעות נוספים.

הצטרפו לקהילת עולם הקריפטו >>

להרחבה בנושא >> מטבעות דיגיטליים
אולי יעניין אתכם גם >> מה זה בלוקצ’יין ? 

אז איך קרדאנו (ADA) עובד בעצם ?

האלגוריתם Ouroboros של Proof of Stake של מטבע קרדאנו אינו דומה לאלגוריתמים הפועלים במטבעות אחרים. האלגוריתם נוצר באמצעות שפת התכנות Haskell. לפי מפתחיה, מדובר בשפת תכנות יציבה ובטוחה מן השאר.

ישנן 3 שכבות המרכיבות את הקרדאנו:

  • שכבת יסוד | CSL | Cardano Settlement Layer

שכבת היסוד היא השכבה עליה עובד המטבע, ADA. בכדי לשפר ולהבטיח את כיסוי האבטחה בשכבה זו יש שני סקריפטים, הכוללים שרשרות צד לחיבור עם ספרי חשבונות נוספים, סוגים אחרים ושונים של חתימות, מידע על נכסיהם של היוזרים ותכונות אשר קשורות לסקלביליות של המערכת.

  • שכבה ממוחשבת | CCL | Cardano Computation Layer

השכבה הממוחשבת, פועלת בצורה ניהולית. היא מנהלת את החוזים החכמים, ומתעסקת ב-מדוע ההעברות מתבצעות. שכבה זו הכרחית על-מנת ליצור רגולציה בעתיד על מטבע קרדאנו.

מפתחי קרדאנו יצרו שפת תכנות ייעודית להטבעת והטמעת החוזים החכמים. שפה זו נקראית ״פלוטוס״. יחד עם זאת, ניתן להשתמש גם בשפת התכנות המפעילה מטבעות אחרים, כדוגמת אתריום, לשם יצירת יישומים ברמת בטחון פחותה.

  • שכבת שרשראות הצד | KMZ

האות K בשכבה זו מסמלת את שמם של שלושת המפתחים המרכזיים, בנוי לפי ״הוכחות של הוכחות עבודה״. בשכבה זו ניתנת העברת כספים, לשכבת ה-CCL או לכל שכבה נוספת התומכת בפרוטוקול.

פיתוח ומשקיעים בקרדאנו

ישנם 3 גופים אשר פיתחו את קראדנו, אשר כל אחד תפס תפקיד שונה בפיתוחו. עובדה מעניינת היא שאחד ממפתחי המטבע המבוזר, ארתריום פרש מפיתוח הארתריום לפיתוח הקראנדו, מה שמעיד על עניין רב בצורה בו הקרנאדו פועל.

הגופים המפתחים הינם:

The Cardano Foundation – גוף עצמאי הנמצא בשוויץ. דואג ותומך לעניינים המסחריים והרגולוטריים.

Emurgo – השקעה בגופים מסחריים ובסטארטאפים המתעניינים בבלוקצ׳יין של המטבע.

IOHK – נכון לאוקטובר 2020 מתפקד כגוף הפעיל, מבצע את הפיתוח והמחקר. החוזה שלו עלול להסתיים השנה והקהילה תצביע ותחליט האם להאריכו, במידה ו- IOHK לא תמשיך את החוזה, תושכר חברת פיתוח חליפית, אשר תחליף את מקומה.

כך או כך, גוף זה אחראי ליצירת מכונה וירטואלית ומתבסס על פלוטוס. בנוסף, יהיה ניתן להשתמש בעזרתו בשפות תכנות כמו: JAVA, JAVASCRIPT, C, בעזרת אלו צפויות להגיע אפליקציות רבות עם בסיס איתן.

בסיס אחד - 5 שלבים

שלב 1 | בסיס | Byron Foundation

מדובר בגלגולו הראשון של המטבע, אפשר ליוזרים למכור ולקנות ברשת המנהלת את Ouroboros. רשת זו, הנה פרוטוקול להוכחת האחזקה, שרמת אבטחתה מוכח בצורה מתמטית. בשלב הבסיס היו התרחשויות רבות שהשפיעו והכריעו טכנולוגית.

בין היתר, נוצרה קהילה גדולה והשתתפותם של פרטים ביצירת הבלוקצ׳יין של קרדאנו. מקהילה קטנה, הפכה הקהילה לעולמית, המטבע נסחר במעל 30 בורסות ובעל שווי הממקם אותו יחד עם יתר המטבעות המבוזרים המוכרים.

שלב 2 | ביזור | Shelly – Decentralization

שלב זה מסמל את ההתפתחות והצמיחה. שלב זה נועד נותן מענה למעברים חלקים וסיכונים נמוכים, ללא הפרעות בשירות. גם כאן, ישנם צעדים קריטיים על מנת לייעל ככל האפר את המטבע. בשלב הראשוני, הרשת התאחדה, ובשלב השני והיותר מתקדם יותר יותר צמתים יעברו להתנהלות ע״י קהילת המטבע, קארדנו. כאשר רב הצמתים יהיו מנוהלים ע״י פעילי הרשת, המטבע יהיה מבוזר יותר ויהיה בעל חוסן גדול יותר.

שלב 3 | חוזים חכמים | Goguen – Decentralization

שלב זה הנו שלב משמעותי ביותר, שכן הוא מערב חוזים חכמים. בשלב זה יתווספו אופציות נוספות לבניית אפליקציות מבוזרות (dapps). בשלב זה ניתן לראות את השינוי המהיר, אשר יוצר את הדרך לפיתוח חוזים חכמים מבוזרים ברמה הארגונית. (הפרויקט הינו עומד על שלב 3, נכון לדצמבר 2020).

שלב 4 | דירוג | Basho – Scaling

בשלב זה ישנה אופטומיזציה ושיפור דירוג הרשת. השאיפה בשלב זה, היא לגרום לקרדאנו להיות בבלוקצ׳יין כאחת הפלטפורמות בעלות הביצועים הגמישים והגבוהים ביותר.

גרף שווי שוק קרדאנו | ADA

שלב 5 | דירוג | Voltaire – Governance

שלב זה, יהפוך את רשת קרדאנו למערכת המתפקדת כמערכת מבוזרת ועצמאית המקיימת את עצמה. בתוך מערכת זו, תהיה מערכת אוצר ומערכת הצבעה. היוזרים של הרשת יוכלו להשתמש בזכות ההצבעה על מנת להשפיע על התפתחותה העתידנית של הרשת.

הצטרפו לקהילת עולם הקריפטו >>

ביקורת קרדאנו | יתרונות לעומת חסרונות

יתרונות – השימוש במערכת של קרדאנו מוזילה עלויות, מפחיתה שימוש מיותר באנרגיה ביחס לפרוטוקולים אחרים, כדוגמת Proof of work.
השימושים במנגנונים הטכנולוגיים של קרדאנו מסייעים בהגברת המהירות ומשפרים את יכולות הביצוע של חוזים חכמים.
למטבע זה ישנה קהילה גדולה, ניכר לראות כי הושקע רבות בפיתוח ובטיפוח של מחקר אקדמי ושל ה-ecosystem.

חסרונות – מדובר בפרויקט אמביציוזי המתבסס על שיטות מחקר אקדמיות. ולמרות זאת, נראה כאן חסרונות למרות שהפרוטוקול עצמו פותח באמצעות קוד פתוח, ישנו קו ברור לגבי אופן כתיבת הקוד, הדבר עלול להרתיע מפתחים מסוימים, כיוון התהליך הפיתוח נותן תחושה אדוקה ופורמאלית יותר.

צ’ארלס הוסקינסון, מייסד המטבע המבוזר, ארתריום ומייסד קרדאנו, הינו מנהיג הפרויקט, מה שעלול להפוך את הפרויקט לפחות מבוזר, בדומה לויטליק בוטרין ברשת אתריום. בנוסף, לאור התבטאויותיו בטוויטר הוא קיבל ביקורת רבה מצד שותפיו לשעבר בפרויקט של אתריום.

המנגנון, Proof of stake מעודד ריכוזיות ארוכת טווח, ברב המודלים היתרון נמצא אצל האמצים הראשונים, יתרון שצפוי להשמר כאשר מתפתחת ה-ecosystem, לכן עלול להיווצר מבנה תמריצים של חוסר שקיפות ורמאויות.

ביקורת קרדאנו
מטבע קרדאנו

רוצים לחזור לנושא ספציפי ?

מלאו פרטים וקבלו טיפים וחדשות לפני כולם !