שוק הקריפטו צונח בעקבות המלחמה באוקראינה

אנחנו כבר עמוק בתוך המלחמה באירופה לאחר שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין החליט לצאת במבצע מיוחד על מנת לנסות ולספח את אוקראינה, ובזמן שהרוסים והאוקראינים מודיעים אחר הצהריים (יום א’) שהם עתידים להיפגש ולנהל משא ומתן על הפסקת אש, עולם הקריפטו מגיב לאירועים הדרמטיים בהתאם.

מאז שפרצה המלחמה ביום ה’ שער הביטקוין ירד ביותר מ- 13% אל עבר ה-35,700 דולר אך לאחר סוף השבוע הוא חזר לשער יציב של 39,000 דולר וזה המחיר שהוא נסחר כרגע. בדומה לביטקוין, גם האתריום חווה נפילה ביום חמישי (נסחר ב- 2340 דולר) והיום נסחר כבר שוב ב-2770$ נכון לכתיבת שורות אלה. גם מטבעות נוספים ומוכרים פחות חוו נפילה משמעותית של 10% ויותר מאז פרוץ המלחמה באירופה.

ירידת ערך בגלל פוטין

הלחימה ברוסיה-אוקראינה נמשכת ושוק המטבעות מחכה להתפתחויות

הן הרוסים והן האוקראינים סופגים מהלומות קשות בעת הלחימה, והמבצע הרוסי לא מתקדם באותה המהירות כפי שהם ציפו תחילה. נשיא ארה”ב, ג’ו ביידן, כבר הצהיר שפוטין בחר במלחמה והוא יישא בתוצאות וכן התחייב להשלכות הרות גורל כשיגיעו בעקבות ההחלטה של פוטין. מאז פרוץ הלחימה, נשיא אוקראינה והאיש שעומד בחזית הלחימה הפסיכולוגית והמנטלית מול פוטין והרוסים, ולדימיר זלנסקי, קורא חזור ושוב לסנקציות כלכליות חריפות כנגד פוטין, שכן כל העתיד של אירופה והעולם כולו תלוי בכך.

איך הכלכלה הרוסית תשפיע על שוק הקריפטו?

מעבר לתמיכה הפיננסית ולהספקה של ציוד ונשק, הדרישה המשמעותית ביותר של האוקראינים היא לנתק את רוסיה והחברים האוליגרכים של פוטין ממערכת התשלומים הבינלאומית סוופיט (SWIFT).

אמש, אירופה, ארה”ב ובעלות ברית נוספות הסכימו לדרישה של אוקראינה והכריזו על ניתוק של כמה בנקים רוסים ממערכת התשלומים העולמית. כולל סנקציות חריפות על הבנק המרכזי של רוסיה. זה אומנם ניתוק חלקי, אבל הדבר אמור לשבש את אורך החיים של האזרחים הרוסים ולהקשות על העסקים הרוסים להתנהל כרגיל ואולי לגרום לפוטין להרים ידיים. כך או כך נראה שלא תיהיה להם ברירה אלה לעשות שימוש בקריפטו על מנת לבסס את הכלכלה הרוסית (במיוחד איתריום ככל הנראה). 

למכירה או קניית אתריום ומטבעות אחרים לחצו על >>

לקנייה או מכירה של ביטקוין עברו אל >> מכירת ביטקוין במזומן

לקנייה או מכירה של ביטקוין עברו אל >> מכירת ביטקוין

ירידות משמעותיות גם בשוק המניות

לצד הנפילות ששוק הקריפטו חווה בסוף השבוע הראשון ללחימה, כך קורה גם במדדי המניות המובילים, אשר צנחו מעל 2% במסחר בהקשר של חוזים עתידים.

מדד הנאסד”ק איבד מכוחו, כאשר הוא חווה נפילה של לא פחות מ- 20% החל מתחילת השנה, כשגם אי הוודאות בשל המלחמה וגם משום עליית הריבית שהפדרל ריזרב מתכנן להעביר בקרוב, משפיעים על התנודות.

מדד ה-P&S איבד כ- 14% גם כן, מאותן סיבות דומות.

הסיבות העיקריות לקורלציה בין שוק הקריפטו למדדי המניות

בימים של היום, ניתן למצוא קורלציה ברורה בין מדדי המניות לבין שוק הקריפטו. לכך יכולות להיות שתי סיבות עיקריות. האחת היא למשל שהביטקוין ברובו עדיין נסחר מול הדולר.

משמעות הדבר היא שלמרות שמערכת הקריפטו היא מערכת עצמאית ורשת המטבעות לרוב אינה מושפעת ממחיר הדולר שנצמד אליו, אם וכאשר הדולר מתחזק, המחיר של הביטקוין עלול להיות מושפע מכך גם. שנית כל, בדומה למה שסוחרים ספקולטיביים עושים בשוק המניות, גם בשוק המטבעות הדיגיטליים בונים על מינוף שנלקחים בידי משקיעים על מנת להגדיל את כוח הקנייה שלהם.

כלומר, בזמן שהשווקים נופלים והדולר עלול להתחזק, סוחרים שהם ממונפים חייבים לפעול מהר ולממש בהפסד את העסקה. הדבר גורם לאפקט דומינו שבהכרח ישפיע על כוחות השוק.

לסיכום

בדומה לשנים קודמות וכמו שקרה בעת שפרצה מגפת הקורונה, גם היום, רק שהפעם זה משום הלחימה באירופה, יש אנשים הנוטים להספיד את הביטקוין ושאר המטבעות הדיגיטליים בגלל התנודות הרבות שלהם. אם נבחן את מקרי העבר, נגלה שכל פעם שנפילה חדה שכזו הגיעה, שבועות בודדים לאחר מכן שוק הקריפטו חזר לעצמו ובגדול וסחר באותם סכומים מוכרים ואף אחוזי התשואה שלהם עלו באלפי אחוזים.

כמו שאתם שמים לב, שוק המטבעות הדיגיטליים לא נשאר אדיש לאירועים הגלובליים, והוא מגיב להתפתחויות השונות בהתאם.

 

רוצים לחזור לנושא ספציפי ?

למכירה של אתריום מלאו פרטים

מלאו פרטים וקבלו טיפים וחדשות לפני כולם !