מדריך לשחזור ארנק דיגיטלי | מספר דרכים יעילות להחזרת המטבע הדיגיטלי

מדריך שחזור ארנק דיגיטלי, אבד לכם המפתח הפרטי? לא זוכרים את סיסמתכם? אל דאגה, יש דרכים יעילות שיכולות לעזור לכם בהחזרת אוצרכם האבוד.

אם הנכם כאן, מסיבה זו או אחרת, רוב הסיכויים היא כי אבד לכם/ נשכח מכם/ מחקתם את ארנקיכם הדיגיטליים, וכעת אתם עומדים בתוך ערימה של מזומנים אשר מחכה לרגע המאושר בו תצליחו להיזכר במפתח האישי שלכם.

(ספוילר: כנראה שלא באמת)

איך לשחזר ארנק דיגיטלי

איך משחזרים ארנק דיגיטלי ?

המפתח הפרטי שלכם, מהווה צירוף של כמה עשרות מספרים ואותיות באופן אקראי לחלוטין, הוא נשמר תחת קבצים ייחודים שעליהם נפרט בהמשך המאמר. 

אם הוא לא נמצא על גופכם, ברמה של קעקוע בלתי סביר שתזכרו אותו. 

דוגמא למס׳ של המפתח הפרטי – F1tAaz5x1HUXrCNLbtMDqcw6o5GNn4
xqX

האם ישנה תקווה להחזיר את המס׳ הפרטי במידה ואבד?
אם ניחנתם במזל, ככל הנראה שכן. רבים מהמקרים בהם הסיטואציה היא בלתי הפיכה, אך כמה פעולות פשוטות עלולות לעזור, להציל ולהשיב לכם את הארנק האבוד, זאת במקום להוציא אלפי שקלים ולשלם לאנשים אשר מומחים לבעיות קריפטו.

באפשרותכם לנסות את השלבים הבאים:

שלב ראשון | Wallet files | הקבצים של הארנק

כשאנו מתקינים ארנק דיגיטלי-וירטואלי, מעבר לקובץ ה-exe (קובץ ההפעלה עצמו), מעבר להתקנה, נוצרים בדרך קבצי מידע ומערכת שבעזרתם הארנק נתמך. חלק מן הקבצים הללו הם אותם בלוקים שאנו מורידים, ההיסטוריה של פעולות ב-blockchain שלנו וכ׳ו. 

הקובץ בו אנו צריכים להשתמש, מה שרלוונטי עבורנו הוא ׳קובץ הארנק׳, אשר ממומש באמצעות צורות שונות למען רשתות שונות, כדוגמת המטבעות המבוזרים אתריום וביטקויין. 

digital wallet key

אז מהו כלל האצבע כאן?

ארנקים דיגיטליים מבוססי ביטקויין – שם הקובץ: wallet.dat ברירת המחדל לקיומו של הקובץ תהיה בכונן C בכתובת:
C:\Users\USERNAME\AppData\Roaming\Bitcoin

ארנקים דיגיטליים מבוססי את׳ריום – כאן העניין מעט מורכב יותר, הארנקים של את׳ריום מבצעים שמירת ׳חשבונות׳ ולכל חשבון קיים, קיים קובץ משלו. למשל, שם של קובץ של את׳ריום הינו:

UTC–2019-01-17T11-08-37.924714600Z–03e6ade386d224b24ce44f906f721a0d26a0c7ad

UTC–2019-01-17T11-08-37.924714600Z–03e6ade386d224b24ce44f906f721a0d26a0c7ad

נכון, הכתובות נראות מסורבלות, אך למזלנו, הקבצים נשמרים עם תיקייה המכונה בשם Keystore, וברב המקרים היא ממוקמת בכונן C בכתובת: C:\Users\USERNAME\AppData\Roaming\Ethereum

וכעת שיש בידינו את המידע - מה אנו אמורים לעשות איתו?

רבים המקרים בהם אנו מוחקים מן המחשב שלנו תוכנות וקבצים מיותרים שאין לנו שימוש בהם, בין הקבצים הללו יכול להסתתר ארנק הקריפטו האבוד שלנו. גם אם מחקנו את התוכנה עצמה, ישנם מקרים בהם המידע נשמר ונוכל לשחזר אותו.

כיצד נעשה זאת?

 1. היכנסו לתיקייה הרלוונטית עבורכם ושלפו משם את קבצי הארנק. שמרו אותם במקום נוסף, כדוגמת ה-desktop על-מנת ליצור גיבוי.

 2. הורידו ארנק רלוונטי מהדפדפן שלכם.

 3. במקרים רבים, הארנק החדש יעלה על קבצי המידע הקיימים, על-כן יש לנו גיבוי בפעולה מס׳ 1.

 4. מחקו את הקובץ של ארנקכם החדש ותכניסו במקומו את הקובץ הישן.

 5. הפעילו את התוכנה וראו כי ארנקכם שוחזר.

שלב שני | Seed Phrases | משפטי Seed

לאחר שהמטבע המבוזר, ביטקוין זינק לו מעלה, ולא מעט אנשים גילו על הונם האבוד, צצו בשוק עשרות ארנקים דיגיטליים, בעלי מנגנון גיבוי ייחודי. אותו מנגנון הינו אלגוריתם אשר יודע לייצר משפט חד ערכי ביחס לכתובתינו, ועל-כן, ניתן לשחזר אותה במידה אם חוויתם אובדן קובץ בארנק.

ישנם ארנקים שנותנים לנו לממש את הפונקציה הזו, כדוגמת Metamask, Electrom וכ׳ו. חלקם אף מכריחים אתכם להעתיק ואז לבצע שמירה של המשפט לפני שהם בכלל מאפשרים לכם להשתמש בהם.

הצטרפו לקהילת עולם הקריפטו >>
digital wallet

מהי המשמעות?

המשמעות כאן, היא שסביר להניח שנמצא ברשותכם קובץ במחשב עם אחד מהשמות הללו: backup, seed wallet או שתעשו חיפוש יסודי שאתם עלולים לתת לקובץ מסוג זה. במידה ונמצא הקובץ המיוחל תוכנו עלול להיות דומה לזה: witch collapse practice feed shame open despair creek road again ice least
אכן, תוכן כזה של מילים עשוי להציל את אוצרכם האבוד.

מה הלאה מכאן? מספר פעולות פשוטות לפניכם

 1. הורידו כל ארנק דיגיטלי אפשרי אשר תומך במטבע הדיגיטלי שאבד לכם, שהוא בעל פונקציית שחזור seed, כמובן שרצוי לבדוק זאת לפני ההורדה, על מנת לחסוך זמן וטעויות.
 2. התקינו את הארנק הדיגיטלי.
 3. חפשו את האופציה restore from seed, או אופציה הדומה לה.
 4. הכניסו את המשפט.

אלה 2 הדרכים המהירות והלא מסובכות לשחזור מטבע קריפטו שלכם. יש לשים לב שיש ארנקים רבים המציעים אפשרויות שונות לשחזור וגיבוי, לכן אנו ממליצים לחקור ולקרוא את הנושא בעומק רב, לפני שהנכם נוטשים את הונכם הוירטואלי או לחילופין פונים למומחה קריפטו שיגבה לכם את זה עבור תשלום.

טיפים למניעת אובדן קריפטו

 1. חשבו שהכסף הדיגיטלי שיש ברשותכם, הוא כסף אמיתי לכל דבר ועניין. על כן, תשמרו את הכתובות של הארנקים בצורה חכמה ומסודרת. רשמו בתוכנות word, excel, notes וכ׳ו, את מיקומם של הקבצים, שמות הארנקים שלכם, מילות קוד ומשפטי מפתח. שמירה פשוטה של הקבצים הללו יכולה להציל אתכם כמה וכמה פעמים.

 2. גיבוי זו מילת המפתח. תגבו את כל ארנקי הקריפטו שלכם בכל מקום אשר תוכלו. גבו את המידע שלהם על ההארד דיסק. לפתרון זה ישנה את האבטחה ורמת האמינות הגבוהה ביותר, רק אל לכם לשכוח, הדיסק מחובר למחשב, המחשב עצמו מנותק מן האינטרנט. במידה ונתקלתם בתקלה נסו להבין ולחקור עליה באינטרנט. 

אמנם לעיתים המידע הינו מקצועי ולא פשוט להבנה ללא ידע קודם, אך קיימים בימינו פורומים רבים, סרטונים וכתבות שעשויים להועיל לכם ולהסביר את מה שאתם צריכים לדעת בצורה זריזה ופשוטה. לעיתים נגלה שהפתרון לבעיה שלנו הוא פשוט יותר ממה שנדמה לנו. 

crypto wallet
הצטרפו לקהילת עולם הקריפטו >>

רוצים לחזור לנושא ספציפי ?

מלאו פרטים וקבלו טיפים וחדשות לפני כולם !